Arnavutköy Belediyesi
Dr. Sadık Ahmet Kütüphanesi Açıldı

Dr. Sadık Ahmet Kütüphanesi Açıldı

10 Kasım 2022 Perşembe

Durusu Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Dr. Sadık Ahmet Kütüphanesi’nin açılışı Arnavutköy Belediyesi tarafından gerçekleştirildi. 

Durusu Mahallesi’nde yapımı tamamlanan kütüphane düzenlenen törenle hizmete açıldı. Kütüphaneye Batı Trakya Türklerinin hakları için mücadele vermiş olan Dr. Sadık Ahmet’in adı verildi. Açılış törenine Arnavutköy Kaymakamı Mahmut Hersanlıoğlu, Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı, AK Parti Arnavutköy İlçe Başkanı Mustafa Candaroğlu, meclis üyeleri, dernek temsilcileri, muhtarlar, Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Ahmet ve kızı Funda Sadıkahmet de katıldı. Programa katılan Haşim Baltacı program öncesi vatandaşlarla sohbet etti. 

Dr. Sadık Ahmet Kütüphanesi’nin açılışı için düzenlenen programda, Sadık Ahmet ile ilgili belgesel ve kütüphanenin tanıtım videosu sergilendi. Zaman zaman duygusal anların yaşandığı programda Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı tarafından Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Ahmet ve kızı Funda Sadıkahmet’e hediyeler takdim edildi. Program protokol üyeleri, Dr. Sadık Ahmet’in ailesi ve vatandaşların kütüphaneyi gezmesi ile son buldu. 

“Bu gibi tesislerimizi mahalle sakinleri ile buluşturmaya devam edeceğiz”

Benzer tesislerin açılışının devam edeceğini vurgulayan Ahmet Haşim Baltacı,  “Bugün ilçemizde kütüphane olarak hizmet veren 9’uncu kütüphanenin açılışını gerçekleştiriyoruz. 2 tane de devam eden büyük ölçekli kütüphanemiz var. İhtiyaç duyulan her yerde bu ve benzeri tesislerimizi mahalle sakinleri ve gençlerimizle buluşturmaya devam edeceğiz. Gençlerimizin, kitapseverlerin, çalışmayı arzu eden kişilerin bu kapıdan girerken; değerlerimizi tanıması, değerlerimize minnet duyması, sahip çıkması adına doğru isimlerle de isimlendirilmesinin bir zorunluluk olduğunu gördük ve hissettik. Bugün merhum Dr. Sadık Ahmet’in isminin bu mütevazi kütüphanemize veriyoruz ve açılışını yapıyoruz” dedi. 

Program açılışında konuşan Haşim Baltacı, “Bizim kadim tarihimizde geçmişten bugüne gerçekten çok önemli mücadeleler var ve çok önemli isimler hayatımıza, geçmişimize, bugünümüze imzalarını atmışlar. Onun için birinci mesuliyetimiz bu kıymetlerimizi, değerlerimizi, bayrak isimleri toplumumuzda yaşatmak hatırlanmasını temin etmek. Bugün Durusu’daki kardeşlerimize ve civar mahallelerimizde bulunan aziz hemşehrilerimize, kendi hemşehrileri olan Dr. Sadık Ahmet’in ismini bu güzel kütüphaneyi emanet ediyoruz” diye konuştu. 

“Torunlarımla da bu kütüphaneyi ziyaret etmek istiyorum”

Öncelikle belediye başkanımıza; Batı Trakya Türk Toplumu adına ve ailem adına, Dr. Sadık Ahmet soyadını taşıyan evlatlarım torunlarım adına şükran ve minnet sunuyorum. Az evvelde demişti ‘kimseye değişemem şu eksiz Türklüğümü’ diye ama artık Batı Trakya Türk Toplumu yalnız değil. 27 yıl geçmesine rağmen Dr. Sadık Ahmet’in hala adından bahsediliyor. Bir gün torunlarımla da inşallah bu kütüphaneyi ziyaret etmek istiyorum” dedi. 
 

Yatırım HABERLERİ
Merhaba.
Ben Dijital Asistanınız Arbey Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?