Arnavutköy Belediyesi
Halkalı-Havalimanı Metro Hattı’nda Önemli Gelişme

Halkalı-Havalimanı Metro Hattı’nda Önemli Gelişme

26 Aralık 2022 Pazartesi

Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Hattı Arnavutköy Depo Sahası Hizmete Alınma Töreni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımı ile gerçekleşti. 

Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Hattı Projesi kapsamında Arnavutköy Depo Sahası’nın yapımı tamamlandı. Araç bakım, tamir, yedek parça üniteleri, tren parklama alanlarının bulunduğu tesisin açılışı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından Arnavutköy’de gerçekleştirildi.  Arnavutköy’den de iki durağı geçen metro hattının depo sahası açılışına Arnavutköy Kaymakamı Mahmut Hersanlıoğlu, Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı, AK Parti Arnavutköy İlçe Başkanı Mustafa Candaroğlu da katıldı.

Adil Karaismailoğlu tören alanına gidişte vatman koltuğuna oturarak metroyu kullandı. Tören alanında Adil Karaismailoğlu, Mahmut Hersanlıoğlu, Ahmet Haşim Baltacı ve Mustafa Candaroğlu tarafından kurdele kesimi gerçekleştirildi. Adil Karaismailoğlu ve Ahmet Haşim Baltacı daha sonra depo sahası ve kontrol merkezinde incelemede bulundu. 

“Tesis, İstanbul Havalimanı metrolarının beyni olacak”

124 bin metrekarelik, 176 araç kapasiteli depo sahası ve atölye binasının tasarım ve imalat işinin tamamlandığını söyleyen Adil Karaismailoğlu, “İstanbul Havalimanı-Halkalı Metro Projesi'nin 1. etabı olan İstanbul Havalimanı Depo Sahası arasındaki 9 bin 200 metrelik proje kesimi de devreye alınarak işletmeye sunulacak. Araç yıkama, tamir, bakım, yedek parça üniteleri, tren parklanma alanları bulunan tesiste aynı anda 12 tren setine bakım ve onarım yapılabilecek. Depo sahasıyla birlikte işletmeyi yürütecek personelin kullanacağı ofisler, toplantı salonları, teknik odalar ve diğer yardımcı tesisler ile İstanbul'a hizmet edecek kompleks bir tesisi kente kazandırdık. Sinyalizasyon sisteminin kurulumunu da burada yaparak İstanbul Havalimanı metro hatlarının kontrol merkezi fonksiyonunu da verdiğimiz depo tesisi, aynı zamanda İstanbul Havalimanı metrolarının beyni olacak.” dedi. 

Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı, “Arnavutköy Metrosu için önemli bir aşma gerçekleşti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla Halkalı- Arnavutköy-İstanbul Havalimanı Metro Hattı Depo Bakım Sahası hizmete alındı. Hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.  
 

Genel HABERLERİ
Merhaba.
Ben Dijital Asistanınız Arbey Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?