Arnavutköy Belediyesi
Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı Yapıldı

Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı Yapıldı

04 Mart 2022 Cuma

Deprem haftası kapsamında Arnavutköy’de tüm okullarda eş zamanlı Deprem Anı ve Tahliye tatbikatı yapıldı. Tatbikata Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı da katıldı.

1-7 Mart Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında Taşoluk İlkokulu’nda deprem tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikat anı ve tahliye programına Arnavutköy Kaymakam Vekili Dr. M.H. Nail Anlar, Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasip Turhan da katıldı.

Okuldaki öğrencilerin yoğun ilgisi altında gerçekleşen tatbikatı ARKUR ve AFAD Arama Kurtarma Ekipleri hazırladılar. Tatbikata ambulans ve itfaiye görevlileri de eşlik etti.

Senaryo gereği uyarı sirenlerinin çalmasıyla öğrenciler, sınıflarında çök kapan tutun hareketi ile deprem anının son bulmasını beklediler. Deprem anının bitmesiyle öğretmenleri eşliğinde 2 dakika 40 saniye gibi kısa bir sürede okuldan tahliye edilen öğrenciler, güvenli alanlarda toplandılar. Daha sonra Arnavutköy Belediyesi Arama ve Kurtarma Ekibi (ARKUR) ve İstanbul İtfaiyesi okul binasında mahsur kalan öğrencileri çıkardı. Tatbikat gereği bin 245 öğrenci sorunsuz bir şeklide tahliye edildi ve deprem tatbikatı başarı ile son buldu.

“Afetlere hazırlık, mutlak gereklidir”

Arnavutköy Belediye Başkanı A. Haşim Baltacı: “Bu bir ön hazırlık ve ön çalışma. Bu konuda belediye ekiplerimiz ve itfaiye son derece başarılı bir tatbikat gerçekleştirdi. Afetlere hazırlık, mutlak gereklidir. Arama ve kurtarma ekiplerinin çocuklara deprem anında ve sonrasında ne yapması gerektiği öğretebileceği yer okullardı ve burada başarılı bir tatbikat gerçekleşti” dedi.

Genel HABERLERİ
Merhaba.
Ben Dijital Asistanınız Arbey Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?