Arnavutköy Belediyesi
Zabıtadan Fiyat Etiketi Denetimi

Zabıtadan Fiyat Etiketi Denetimi

05 Ekim 2018 Cuma

Arnavutköy Belediyesi zabıta ekipleri, döviz kurlarındaki hareketlilik bahanesiyle bazı ürünlerin fiyatlarında artış yapılarak "haksız kazanç" elde edilmesini engellemek amacıyla denetim yaptı.

Arnavutköy’de zabıta ekipleri, dövizdeki yükselişi bahane ederek işletmelerin sattıkları ürünlerde fiyat artışları, gramaj oyunlarının yanı sıra stokçuluk yapmalarına karşı denetimleri arttırdı. Ekipler, ürünlerden depolara kadar her şeyi incelerken vatandaşın cebini yakan usulsüzlüklere karşı da tutanak tuttu. Arnavutköy’de zabıta ekipleri, dövizdeki yükselişi bahane ederek işletmelerin sattıkları ürünlerde fiyat artışları, gramaj oyunları ya da stokçuluk yapmalarına karşı denetimleri arttırdı.  Arnavutköy Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ilçedeki marketlerde gerçekleştirdikleri denetimlerde etiketleri, fiyatları ve marketlerin depolarını kontrol etti. Ekipler önce rafları inceledi ardından depolara bakarak rafta bulunmayan ürün olup olmadığına baktı.

1.99 ya da 8.99 fiyatlı etiketlere karşı uyardılar

Reyonlardan aldıkları ürünlerin kasadaki fiyatlarıyla uyuşup uyuşmadığına bakan ekipler, etiketlerdeki 1.99 ya da 8.99 fiyatlarının müşteriyi aldatıcı olduğunu belirtti, satıcıyı uyardı. Dövizdeki yükselişten hareketle haksız kazanç elde etmek isteyen fırsatçılara, stokçulara göz açtırmayan ekipler, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 54. Maddesinde bulunan Tüketicinin Bilgilendirilmesi ve Menfaatlerinin Korunması ilkesine aykırı davranışı tespit ettikleri marketlere karşı tutanak tuttu.

“Depolarında olup da reyonda olmayan stokçuluk dediğimiz bir izleniyor mu”

Müşteri üzerinden satıcıların haksız kazanç elde etmesinin önüne geçmek için denetimler gerçekleştirdiklerini ifade eden Arnavutköy Belediyesi Zabıta Müdürü Ekrem Baltacı, “Ekiplerimiz son zamanlarda aşırı fiyat artışının sebeplerini araştırmak üzere bulunuyor. Burada bir aldatmaca var mı, reyondaki fiyat ile kasadaki fiyat aynı mı çok fahiş fiyat varsa bunları tespit edip Ticaret bakanlığımıza İl Tarım Müdürlüğümüze tutanaklarla unları göndereceğiz. Depolarında olup da reyonda olmayan stokçuluk dediğimiz bir izleniyor mu bunlara, gramajlarında ürünlerin bir eksiklik var mı bunlara bakıyoruz” dedi.

“Kural neyse o şekil davranıyoruz”

Dolar artışı nedeniyle ürünlerde gereksiz fiyat artışının marketin kazancını da etkilediğini ve yanlış bir uygulama olduğunu ifade eden market yetkilisi Ferhat Polat , “Biz kural neyse o şekil davranıyoruz, bizde herhangi bir sıkıntı yok. Alnımızın akıyla çıkıyoruz. Herkes kendine yakışanı yapıyor” diye konuştu.

Genel HABERLERİ
Merhaba.
Ben Dijital Asistanınız Arbey Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?