Arnavutköy Belediyesi
Çocuklarda Kanser Farkındalık ve Erken Teşhis

Çocuklarda Kanser Farkındalık ve Erken Teşhis

14 Ocak 2019 Pazartesi

Arnavutköy Belediyesi ve Arnavutköy İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından “Çocuklarda Kanser Farkındalık ve Erken Teşhis” semineri düzenlendi.

Hem kanserle yaşamakta zorlanan aileler hem de küçük yaşta kansere yakalanmış çocuklar için Arnavutköy Belediyesi, Arnavutköy İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Kanserli Çocuklara Umut Vakfı tarafından farkındalık semineri düzenlendi. Kadın Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen seminere; Arnavutköy İlçe Sağlık Müdürü Dr. Engin Bulut, KAÇUV Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tülin Tiraje Celkan, Uzm. Dr. Hülya Güç, Sağlık Memuru Zeynep Kahraman ve birçok vatandaş katıldı. Arnavutköy Belediyesi’nin ve Arnavutköy İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün ortak çalışmasıyla düzenlenen seminerde konuşan Tülin Tiraje Celkan, kanserle mücadelenin önemine değinirken kanser konusunda kadınları bilgilendirmek için bir araya geldiklerini söyledi. Celkan, kanser hastalığı ve yaşanan süreç hakkında açıklamalarda bulundu ve kanserde erken teşhisin önemini dile getirdi. Seminerin ardından Uzm. Dr. Hülya Güç ve Sağlık Memuru Zeynep Kahraman, Ulusal Kanser Tarama programı hakkında bilgi verdi.

Türkiye’de her yıl 3 bine yakın çocuk kanser hastalığına yakalanıyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünya genelinde 200 bin çocuğa her yıl kanser tanısı konurken, tedavisi devam edenler ve nüksedenler de dâhil edildiğinde bu rakam 300 bine yaklaşıyor. Türkiye’de ise kanser hastası çocuklarla ilgili resmi bir istatistik yok. Tam sayı bilinmese de her yıl 3 bine yakın çocuğun kanser hastalığına yakalandığı tahmin ediliyor. Kanserin uzun ve yorucu yolculuğunda hem ailelerin hem de çocukların rahat bir şekilde tedavilerine devam etmeleri için bir vakıf uzun süredir çalışmalarda bulunuyor. 2000 yılında kurulan Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV), kanser hastalığına yakalanmış çocuklar için birçok farklı projeler geliştiriyor.

Genel HABERLERİ
Merhaba.
Ben Dijital Asistanınız Arbey Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?