Arnavutköy Belediyesi
Millet Kıraathanelerine Bir Yenisi Daha Eklendi

Millet Kıraathanelerine Bir Yenisi Daha Eklendi

14 Mart 2019 Perşembe

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 24 Haziran 2018 seçimlerinden önce Hatay mitinginde açıkladığı "Millet Kıraathaneleri", Türkiye'nin birçok yerinde açılmaya devam ediyor. Bu kapsamda çalışmalar yürüten Arnavutköy Belediyesi, ilçe genelinde muhtelif noktalarda ‘Millet Kıraathaneleri’ açıyor. Daha önce Yeşil Cami Meydanı'nda bulunan Taşoluk Millet Kıraathanesi’ni vatandaşların hizmetine açan Arnavutköy Belediyesi, millet kıraathanelerine bir yenisini daha ekledi. Yayalaştırılarak daha modern bir görünüm kazandırılan Cumhuriyet Meydanı’na kurulan Millet Kıraathanesi hizmet vermeye başladı. Arnavutköy'ün merkezinde 800 metrekarelik bir alanda kurulan, yaklaşık 23 bin kitabın yer aldığı yeni millet kıraathanesinin açılışına; AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ve Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı katıldı.

“Arnavutköy çok hızlı gelişiyor”

Açılış Programında konuşan Binali Yıldırım: “Arnavutköy çok şanslı, geleceği parlak bir ilçemiz. Arnavutköy çok hızlı gelişiyor. İstanbul'un iki tane büyük projesi Arnavutköy'de bulunuyor. Birisi dünyanın en büyük havalimanı İstanbul Havalimanı, ikincisi kanal İstanbul. Yani dünya İstanbul'la birlikte Arnavutköy'ü de tanıyacak, öğrenecek bu projeler sayesinde.” diye konuştu.

“Bu bayrağın altında herkese yer var”

“Bu bayrağın altında herkese yer var.” diyen Binali Yıldırım: “Hangi etnik gruptan olursak olalım bu bayrağın gölgesi hepimize yeter. Bu bayrak için 15 Temmuz'da alçaklara meydanlara inerek derslerini vermedik mi Cumhur İttifakı 15 Temmuz ruhudur. Cumhur İttifakı 'bayrak, toprak, devlet, millet' demektir. Milletin birliği, kardeşliği, beraberliği için daha çok çalışacağız, daha çok hizmetler yapacağız, herkesi kucaklayacağız. Ayrıştıran değil birleştiren, ötekileştiren değil kucaklayan bir anlayışla İstanbul'a çok güzel hizmetler yapacağız. Biz Cumhur İttifakı olarak çıkıyoruz ama bütün İstanbulluların hizmetinde olacağız. Bütün İstanbullulara hiçbir ayrım yapmadan hizmet yapacağız. Bu güne kadar Türkiye'nin her köşesinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde ne yaptıysak bundan sonra da bizi biz yapan İstanbul'a aynı hizmetleri yapacağız.” ifadelerini kullandı.

“Arnavutköy'e metrolar gelecek”

Arnavutköy’ün ulaşımda çağ atlayacağını belirten Binali Yıldırım: “Arnavutköy'e metrolar gelecek. Metroyla havalimanına, Halkalı'ya, Gayrettepe'ye gidilecek. Ayrıca Arnavutköy içinde de toplu taşıma geliştirilecek. Arnavutköy'e Türkiye'nin en büyük film platosunu kuruyoruz. Dünyanın dört bir yanında seyredilen Türk dizileri Arnavutköy'de çekilecek. 4 bin gencimiz orada iş, aş imkânı olacak. Hayırlı uğurlu olsun. Ayrıca buraya bir gıda üssünü de kuracağız. Avrupa Yakası'nın gıda üssü de Arnavutköy'de olacak. Karaburun Sahili'ni yeni baştan düzenleyeceğiz. Orayı pırıl pırıl hizmetinize açacağız. Buradan Marmara'ya uzanan 2 tane yeşil vadi koridorla Arnavutköy'ü, yeşili maviyle buluşturacağız. İnsanlar gelişen, büyüyen güzelleşen Arnavutköy'ü görmek için gelecekler. Her şey çok daha güzel olacak. Yeter ki birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimiz daim olsun. Ülkemiz üzerinde oynanan oyunları bozalım. Hep beraber 31 Mart'ta plan kuranların planlarını başlarına yıkalım.” şeklinde konuştu.

“Cumhurbaşkanımızın bu konuda büyük bir emeği var”

Arnavutköy Belediyesi Başkanı Haşim Baltacı, millet kıraathanelerinin önemine değinerek, "Bu örnek projeyi toplumun gündemine getiren Cumhurbaşkanımızın bu konuda büyük bir emeği var, ufkumuzu açtı. Belki herkes bölük pörçük bir şeyler yapıyordu ama bunun bir proje haline gelmesi, toplumun hizmetine sunulması, başlı başına aslında yola çıkış amacımızı, toplumun nereye doğru gittiğini ifade eden en önemli projelerden bir tanesi." dedi.

Başkan Baltacı, millet kıraathanelerinin toplumun çok okuyan bir hale gelmesi ve yeni neslin daha sağlıklı şartlarda sosyalleşebilmesi adına yapılan önemli bir proje olduğunu söyledi.

"Açtığımız 18 yeni meydana 18 millet kıraathanesi yapmak istiyoruz"

Arnavutköy'de son dönemde 18 adet meydan inşa ettiklerini ve bu meydanların her birinde bir millet kıraathanesi açmak istediklerini dile getiren Başkan Baltacı, şunları kaydetti: “Bu yatırımlar, belki maliyet açısından baktığımızda belediyeye bir yük getiriyor ama vatandaş memnuniyeti açısından veya toplumun geliştirilmesi, eğitilmesi yönünden baktığınızda, yapılanlar sosyal belediyeciliğin temel yansımalarındandır. Ayrıca herkesin şikayetçi olduğu, çocukların veya yetişkinlerin sağlıksız sosyal alanlarda olmasının önüne geçilmesi talebi de buralarda gerçekleşiyor. Bu bakımdan önümüzdeki dönemde bu işe daha fazla önem vereceğiz.”

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek Arnavutköy Şehir Kütüphanesi ve Millet Kıraathanesi açılışı yapıldı. Yıldırım, yeni açılan kütüphane ve millet kıraathanesini gezerek vatandaşlarla sohbet etti.

Genel HABERLERİ
Merhaba.
Ben Dijital Asistanınız Arbey Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?