Arnavutköy Belediyesi
Arnavutköy’de Mülkiyet Sorunu Çözülüyor

Arnavutköy’de Mülkiyet Sorunu Çözülüyor

19 Haziran 2019 Çarşamba

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Karlıbayır ve Haraççı mahallelerinin sakinleriyle bir araya geldi.

Şehirlerin ve ilçelerin yaşam kalitesini yükseltecek projeleri hızlı bir şekilde hayata geçirdiklerine işaret eden Kurum, Arnavutköy'deki Karlıbayır ve Haraççı mahallelerindeki mülkiyet probleminin de bu kapsamda olduğunu belirtti. Bölgedeki 2 milyon 200 bin metrekarelik alanın 1 milyon 700 bin metrekaresinin hazineye ait olduğunu aktaran Kurum, Toplu Konut İdaresi mülkiyetinde bulunan arazilerde de vatandaşların yaşadığını ifade etti.

"Gelecek nesillerimize daha güzel bir Arnavutköy bırakalım istiyoruz"

Kurum, şöyle devam etti: "Ancak bu arazilerde, mülkiyet probleminin bir kısmını satışını yaptık ancak o kısımların geri kalan 2 milyon 200 bin metrekarenin satışını durdurmuştuk. Arsaların üzerinde hem Bakanlığımıza hem de TOKİ'ye ait şerhlerimiz vardı. İmar planlarınız yapılmış olmasına rağmen, bu arsaların satışını gerçekleştiremiyorduk. Şimdi, 2 milyon 200 bin metrekare arazimizi belediyemiz öncülüğünde yine Bakanlığımız Alt Yapı Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü kapsamında satışlarını üzerinde yaşayan vatandaşlarımıza yapıyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun. Bu süreci hemen yarından itibaren belediyemizle Alt Yapı Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğümüz yürütecekler. Hem şerhlerimizi kaldıracağız hem de o planda araziler üzerinde, siz inşallah modern, altyapısı olan, sosyal donatı imkanları olan alanlarda inşaatlarını ister kendiniz yapacaksınız ister müteahhide vereceksiniz, isterseniz de belediyemiz eliyle kentsel dönüşüm sürecine biz de her türlü katkıyı vereceğiz. Biz, çocuklarımız, gençlerimiz, kadınlarımız, yaşlılarımız daha güzel şartlarda yetişsin ve gelecek nesillerimize daha güzel bir Arnavutköy bırakalım istiyoruz. Şimdiden yeni evleriniz, yuvalarınız hayırlı uğurlu olsun."

"Hep ürettik, yine üreteceğiz"

Daha sonra soruları yanıtlayan Kurum, bir vatandaşın, "Seçim sürecinde çok güzel vaatler veriyoruz da bizim Karlıbayır mahallemizin tapu ve uyuşturucuyla alakalı problemi var." demesi üzerine şunları kaydetti: "Biz öyle kuru laf kalabalığı yapmadık bugüne kadar. Hep ürettik, yine üreteceğiz. Seçimden önce bu hafta senin arazinin olduğu bölgeden başlamak suretiyle o satışı yapıyoruz. Biz, buraya vaat vermeye gelmedik. Biz bize gönül veren kardeşlerimizin sorunlarını çözmeye geldik. Yarından tezi yok, arsa satışlarını yapacağız. Arsa satışıyla alakalı sözlerimiz kayıt altındadır. Hızlı, kararlı şekilde süreci yöneteceğiz, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Uyuşturucuyla alakalı hem İçişleri Bakanlığı hem belediyemiz, ilçelerimizde, şehirlerimizde olması gereken tüm projeleri yürütmeye gayret gösteriyor. Eğer sizin mahallenizde de bir eksiklik varsa, Sayın Başkanımız bunları dinlediler, hemen yarından tezi yok o mahallede de gerekli çalışmayı yaparız. Biz geleceğimizin teminatı çocuklarımıza sahip çıkmak için sosyal imkânları arttırmaya gayret ediyoruz."

“429 tane parselin 175 tanesini devrettik”

Karlıbayır ve Haraççı’daki tapu sorunlarına değinen Belediye Başkanı Haşim Baltacı:

“Yapılaştırdığınız yerleriniz ile ilgili olarak hazinenin satışını kolaylaştıran yasa çerçevesinde müracaatlarınızı aldık. Daha sonra devir ve satış işlemleri ile ilgili ciddi çalışma yaptık. En son yapmış olduğumuz çalışmada 429 tane parselimizin 175 tanesinde belediye devrini bakanlığımız sağladı. Biz de bunların devirlerini yaptık. Fakat bir müddet sonra sadece Karlıbayır’da değil, Kanal İstanbul’u ilgilendiren alanlarda kalan yerlerde belli bir gerekçe ile geçici olarak bu satışları yeniden tespiti bir yanlışlık yapılmaması için kesintiye uğradı. Ben de seçimden hemen sonra satışın önündeki engelin kalkması için gayret ettim. Bu sürecin daha net, daha kolay ve daha hızlı bir noktaya getirmesi için durumu sayın bakanımıza arz ettim. Bakanımız da, ‘Oraya geleyim. Vatandaşların dertlerini dinleyeyim. Orada bu konuyu etraflıca konuşalım’ dedi. Biz de mutluluk duyduk. Sayın bakanımız buraya kadar geldi” ifadelerini kullandı.  

Genel HABERLERİ
Merhaba.
Ben Dijital Asistanınız Arbey Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?