Arnavutköy Belediyesi
Dijital Oyun Dünyası Arnavutköy Oyun Geliştirme Kampı’nda Buluşuyor

Dijital Oyun Dünyası Arnavutköy Oyun Geliştirme Kampı’nda Buluşuyor

18 Ağustos 2023 Cuma

Dünya’da ve Türkiye’de hızla büyüyen oyun geliştirme ekosistemine yeni isimler kazandırmak ve gençlerin sektörde istihdamına katkı sağlamak amacıyla, Arnavutköy Belediyesi öncülüğünde, Oyunla Gelecek ve Üretken Akademi iş birliği ile 25-29 Ağustos tarihlerinde oyun geliştirme kampı gerçekleştiriliyor.

Haziran ayında duyurusu yapılan yaklaşık bin kişinin başvuru yaptığı etkinlik için mülakatlar sonunda 500 katılımcı online eğitimlere katılma hakkı kazanarak sürece dahil oldu. 2 ay boyunca oyun motorları, yazılım ve tasarım programları, hikaye, senaryo, grafik gibi alanlarda teknik eğitimler alan katılımcılar ayrıca her hafta gerçekleştirilen sektörel buluşmalar ve paneller ile hem alanında uzman isimlerle buluştu hem de teorik eğitimler aldı.

Online eğitimlerin sonunda yapılan değerlendirmeler ve mülakatlar ile seçilen katılımcılar, 25-29 Ağustos tarihlerinde Arnavutköy Belediyesi Nuri Pakdil Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek kampta bir araya gelerek kendi oyunlarını geliştirecek.

Türkiye genelinden başvuruların alındığı ve 150’den fazla katılımcıya ev sahipliği yapacak kamp; oyun tasarımcıları, yazılımcılar, sanatçılar, senaristler gibi ekosistemin birçok bileşenini buluşturacak.

Arnavutköy Belediyesi Dijital Oyun Ekosistemine Katkı Sunmaya Devam Ediyor

Arnavutköy Belediyesi Bilişim Akademisi tarafında dijital oyun ve animasyon alanında bölgede yaşayan gençlere verilen ücretsiz eğitimler ile yerel ekosistemin temelleri atılmıştı. Geçtiğimiz yıl bu alanda farkındalığı artırmak ve Arnavutköy’de yaşayan gençlerim sektörü keşfetmeleri için gerçekleştirilen oyun geliştirme yarışması ile süreç başka bir boyuta taşınmış ve gençlerin bu alana ilgisi artmıştı.

Bu yıl ise Arnavutköy Oyun Geliştirme Kampı ile Arnavutköy Belediyesi kapılarını tüm Türkiye’de yaşayan gençlere açtı. Farklı ilçelerden ve şehirlerden gelen başvurular sonunda yaklaşık 500 katılımcı online eğitimler, mentörlük destekleri, sektörel buluşmalar ve akran öğrenmesi metodarı ile kampa hazırlandı.

Eğitimleri başarı ile tamamlayan ve zorlu mülakat süreçlerinden geçen yaklaşık 150 katılımcı fiziksel kamp etkinliğinde bir araya gelerek ekipleşecek ve kendi oyunlarını geliştirecek.

Arnavutköy Dijital Oyun Sektöründe Öncü Bir Merkez Olacak

Kamp serüveni hakkında açıklamalarda bulunan Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı, ‘’Geçmiş yıllardan beri dijital oyun sektörüne gençlerimizin katılımının önünü açmak ve bu farkındalığı oluşturmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Bilişim Akademimiz oyun yazılım alanında önemli çalışmalar gerçekleştirdik.

Özellikle yeni trend diyebileceğimiz bu alanda iş garantili birtakım kursların, çalışmaların öncülüğünü Bilişim Akademisi ile yapıyoruz. Bu yıl sektörün önemli paydaşları ile tüm Türkiye’den katılımcılara kapılarımızı açtık. Bu önemli alanda Arnavutköy’ü sektörün önemli merkezlerinden biri haline getirmek için çalışma içerisindeyiz” açıklamasında bulundu.

Oyunla Gelecek kampları ile Türkiye’de sektöre ilgi artıyor.

"Oyunla Gelecek" kampları, son dönemde dijital sanatların en önemli alanlarından biri olarak görülen ve milyarlarca dolarlık bütçelere oluşan oyun sektörüne yeni girişimciler kazandırmak amacıyla gerçekleştiriliyor.

Kamplara, oyun tasarlamak, dijital sanatların farklı alanlarında kendini geliştirmek, özellikle dijital sinema ve animasyon üretim süreçlerine dahil olarak yüksek gelirli bir iş sahibi olmak isteyen yazılımcı ve tasarımcı gençler başvurabiliyor.

Üretken Akademi Destekleri ile Ekipler Girişimciliği de Öğreniyor

Etkinlik paydaşlarından Üretken Akademi dijital ekonominin ülkemizde katma değeri yüksek projeler ile desteklenmesi ve global arenada Türkiye’nin bu alanda hak ettiği konuma yükselmesi amacıyla genç girişimcileri desteklemeye devam ediyor.

40 binden fazla gencin yazılım, girişimcilik ve dijital mesleklerde eğitimler alarak şirketleşme süreçlerine girdiği Üretken Akademi, Arnavutköy Oyun Kampı’nda da ekiplerin geliştirdiği oyunların ve ticarileşme süreçlerine ve ekiplerin girişimcilik serüvenlerine danışmanlık yapacak.

Beğeni Kazanan Oyunlar Ticarileşecek

Arnavutköy Oyun Geliştirme Kampı, ANTASET, Üretken Akademi, Gamefactory, YTÜ GAMESUP ve birçok sektör kuruluşunun paydaşlığı ile gerçekleştiriliyor. Kamp boyunca yeni oyunlar üreten ekipler kamp sonunda sektörün ünlü firmalarının yöneticileri karşısında sunumlar yapacak ve oyunlarını pazarlamaya çalışacak.

Bir yarışma havasında geçen sunumlar sonunda beğeni kazanan oyunlar ticarileşme fırsatı yakalayacak.

Katılımcılar birçok Yetkinlik Kazanacak

Arnavutköy Oyun Geliştirme kampına katılan katılımcılara birçok temel yeteneği de kazandırmayı hedefliyor. Ders programında çok değerli tasarım yazılımlarının yanı sıra sektörün ihtiyaç duyduğu farklı eğitimler de yer alıyor.

Ayrıca sektörel buluşmalar ve mentörlük destekleri ile katılımcıların multidisipliner yaklaşımla birçok alanda yetkinlik kazanmasının kapıları aralanacak.

Teknoloji HABERLERİ
Merhaba.
Ben Dijital Asistanınız Arbey Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?