Arnavutköy Belediyesi

Arnavutköy Kısa Film Yarışması Başladı.

07 Şubat 2023 Salı

ARNAVUTKÖY BELEDİYESİ

MOBİL KISA FİLM YARIŞMASI

 

Projenin Konusu:

Cebindeki Teknolojiyi Keşfet

Projenin Teması:

Teknolojinin Olumlu Yönleri

Proje Süresi:

Film Teslim Başlama Tarihi: 9 Mayıs 2022

Son Başvuru Tarihi: 15 Temmuz 2022

Sonuçların Açıklanması (Kısa Film Festival Tarihi): 3 Eylül 2022

Film Gösterim Tarihi: 4 Eylül 2022

Yarışmanın Amacı:

Hepimizin sahip olduğu akıllı telefonlar sayesinde artık film çekmemek için hiçbir bahanemiz yok. Bazen akla düşen hikâyenin çekimi; teknik detaylar, ekipman maliyetleri gibi sebeplerden dolayı gözde büyür, hatta çoğu zaman gerçekleştirilmez bile. Günümüzde ise teknolojinin imkânları çok daha başka bir seviyeye geldi. Bu vesile ile ünlü markaların ve yönetmenlerin akıllı telefonlarla film çektikleri bir dönemde, devasa ekipmanlara ihtiyaç duymadan son derece başarılı sinema deneyimi sunan, pek çoğumuza ilham verecek bir film çekebileceğine inanıyorsan, Arnavutköy Belediyesi Mobil Kısa Film Festivali seni bekliyor. Arnavutköy Belediyesi Sanat Akademisi’nin düzenlediği projenin amacı teknolojinin olumlu yanlarına kayıtsız kalmayıp mobil cihazınız ile çektiğiniz kısa filminizi 9 Mayıs  – 15 Temmuz tarihleri arasında kisafilm@arnavutkoy.bel.tr adresine gönder, hem teknolojinin olumlu yönlerine farkındalık yaratmış ol hem de ödül kazanma şansın olsun!

Hayatımızın büyük bir kısmını kapsayan, bizleri eğitim, sağlık, ulaşım ve sosyal hayatta olumlu yönde etkileyen “teknoloji”nin faydaları saymakla bitmeyecek derecededir. Nitekim hayatımızın her alanında bir şekilde teknolojinin bize sunduklarıyla temas ederken hayat kalitemiz ve konforumuz da artmaktadır. Öyleyse teknolojinin olumlu yanlarını ekipmanlara değil, hikâye anlatımına odaklanarak tüm film sevenleri cep telefonlarıyla çekmeye davet ediyoruz. Amacımız Arnavutköy’lü sinema yeteneklerini keşfetmek, desteklemek ve onları yarının yönetmenleri olmalarına yardımcı olmak

Yarışma Sergisinin Ve Ödül Törenin Gerçekleştirileceği Yer:

Arnavutköy Belediyesi Nuri Pakdil Kültür Ve Sanat Merkezi

Yarışma Film Gösterimlerinin Kapsamı:

4 Eylül 2022 tarihinde ise 15 finalist film ve 15 tane de gösterim filmi seçilecek ve gösterimi gerçekleştirilecektir. Düzenleme kurulu gerekli gördüğü takdirde bu sayıyı aşağı veya yukarı çekmeye yetkilidir.

Yarışma Süreci Ve Ödül Töreni:

Film teslimi 9 Mayıs 2022 başlar, 15 Temmuz 2022 saat 23:59 da biter. Arnavutköy Belediyesi’ne eser gönderimi kisafilm@arnavutkoy.bel.tr adresine olacaktır. Ödül töreni 3 Eylül 2022 tarihinde gerçekleşecektir.

Kısa Film Yarışmasının Ödülleri:

Birinci            Tam Altın Ve Başarı Belgesi

İkinci              Yarım Altın Ve Başarı Belgesi

Üçüncü          Çeyrek Altın Ve Başarı Belgesi

Ödüller, düzenleme kurulu tarafından karar verilecek yer ve tarihte yapılacak olan ödül törenini müteakiben 12 ay içerisinde sonra ödül sahiplerinin hesabına yatırılacaktır.

Yarışma Koşulları:

 • Yarışmaya katılacak adaylar Arnavutköy ilçesinde ikamet etme şartını karşılamalıdır.
 • Yarışma; seçici kurul üyeleri ile birinci derece yakınları dışında Arnavutköy ilçesinde ikamet eden amatör ve profesyonel herkese açıktır.
 • Yarışmaya katılacak eserlerin siyasi ve ideolojik sembol veya söylemleri içermemesi; insan hakları, genel ahlak, toplumsal huzur ve aile yapısına uygun olması gerekmektedir. Bu şartları taşımayan eserler değerlendirme dışı bırakılacaktır.
 • Yarışmaya katılacak filmlerin teması ‘’teknolojinin olumlu kullanımı’’ niteliğinde olmalıdır. Filmin temaya uygunluğunun belirlenmesi, yarışma jürisinin uhdesindedir.
 • 15.07.2012 ve öncesi doğumlular katılabilir.(10 yaş ve üzeri)
 • Yarışmaya sadece cep telefonu veya tablet ile çekilmiş filmler katılabilecektir. Mikrofon, sabitleyici, filtreler, çıkarılabilir lensler vb. aksesuarları kullanabilirsiniz.
 • Başvuruda bulunan filmlerin süresi en fazla 15 dakika ile sınırlıdır. Jüri gerekli gördüğü takdirde süre kısıtlamasında esnek davranabilir. Filmin jenerik kısmında sadece rumuz yer almalıdır. Süre aşımının gerçekleşmesi durumunda film değerlendirme dışı bırakılır.
 • Yarışma “kurmaca’’ türünde eserlere de açıktır.
 • Yarışmaya 1 Ocak 2022 tarihinden sonra tamamlanmış yapımlar katılabilir.
 • Bir yarışmacı en fazla 2 eserle yarışmaya katılabilir, fakat her film için ayrı başvuru formu doldurulması gerekmektedir. Ayrıca bir yönetmen birden fazla başvuru yapsa da sadece bir ödül verilir.
 • Orijinal dili Türkçe olmayan filmlerin İngilizce altyazısı ayrı bir dosyada gönderilmelidir. Türkçe dışındaki dil ile hazırlanmış filmler, ayrıca .srt dosyasını göndermelidir.
 • Yarışmaya gönderilecek kısa filmlerdeki özgün olmayan(alıntı) metin, görüntü, müzik vb. kullanımlarından doğacak her türlü telif hakkı yarışmacının sorumluluğundadır. Bu kapsamda doğacak hukuki sorumluluk eser sahibine aittir. Düzenleme kurulu bu durumdan hukuki olarak sorumlu tutulamaz. Arnavutköy Belediyesi bu durumdan hukuki olarak sorumlu tutulamaz.
 • Film/filmlerin, daha önce herhangi bir yarışmada yarışmamış olması gerekir.
 • Kısa filmi ödüle değer görülen katılımcılardan, bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği tespit edilmesi durumunda bu yarışma ile elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. Arnavutköy Belediyesi bu durumdan hukuki olarak sorumlu tutulamaz.
 • Yarışma düzenleme kurulu, ihtiyaç duyulması halinde programda yer alan ödül töreninin takviminde resmi web sitesinden duyurmak ve gerekli izinleri almak şartıyla değişikliğe gidebilir.
 • Başvuruda bulunan katılımcılar, filmlerini 15.07.2022 23:59 tarihine kadar yüklemelidirler. Belirtilen son başvuru tarihinden sonra yaşanan gecikmelerden dolayı gönderilmeyen filmler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Eserlerin gösterime uygun resim ve ses niteliği taşıması zorunludur. Şartnamede belirtilen koşullara uymayan, bozuk kayıt yapılmış filmler, katılımcı yönetmenin uyarılmasına gerek kalmadan yarışma dışı bırakılır.
 • Yarışmaya başvuran eser sahipleri filmlerini son başvuru tarihinden sonra festivalden çekemezler.
 • Yarışmaya katılım gönüllülük esasına dayalıdır.
 • Katılımcı, kısa filmini mp4 ve mpeg2 formatında kisafilm@arnavutkoy.bel.tr adresine başvuru formu ve gerekli diğer evraklarla birlikte yüklemelidir.
 • Başvuran film en az 1080p çözünürlükte, mp4, mpeg2 ya da mov formatında olmalıdır.
 • Başvuruda filmden 3 adet screenshot ve 1 adet yönetmen fotoğrafı yüklenmelidir.
 • Sadece grafik animasyonlardan oluşan ve herhangi bir canlı aksiyon içermeyen filmlere izin verilmemektedir
 • Yarışmaya katılan adaylar, şartnamede yer alan koşulları kabul etmiş sayılırlar.
 • Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 •  

İstenilen Evraklar:

 • Başvuru Formu
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • İkametgâh

Yukarıdaki evraklar taranıp uygun formatta hazırlanmış film ile beraber kisafilm@arnavutkoy.bel.tr mail adresine gönderilmesi gerekmektedir

Değerlendirme

Değerlendirme, yarışmaya gönderilen eser sayısının fazla olması durumunda ön seçiciler kurulu değerlendirmesi ve seçiciler kurulu değerlendirmesi olmak üzere iki aşamalı yapılacaktır. Beş jüriden oluşan yarışmaya esas seçiciler kurulu, kararlarını salt çoğunluğa göre alır. Ön elemeden geçen filmler, yarışmaya esas seçiciler kurulu kararıyla belirlenecektir. Ödüle layık görülen eserler 03.09.2022 tarihinde kısa film festivali ve https://www.arnavutkoy.bel.tr/ web adresinden duyurulacaktır. Seçiciler kurulu değerlendirmesinde gizlilik ilkesi esas alınacaktır.

Yarışma Başvuru Adresi Ve Süresi

Şartnamedeki koşulları taşıyan adaylar 9 Mayıs-15 Temmuz 2022 tarihleri arasında saat 23:59 a kadar eserlerini gerekli evraklarla beraber kisafilm@arnavutkoy.bel.tr mail adresine yüklemelidir.

Yarışmanın Değerlendirmesi Ve Sonucun Duyurulması

 1. Yarışma ön elemeli olarak gerçekleştirecektir. Bu amaçla filmler asil jüri üyeleri arasından veya düzenleme kurulunun karanına göre, asil jüri üyesi dışından, düzenleme kurulunun önereceği yeni jüri üyelerinin de katılımıyla oluşturulacak bir ön eleme jürisi tarafından değerlendirilecektir. Bu süreç 15 Temmuz-15 Ağustos 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.
 2. Seçici kurul, değerlendirmeyi 15-21 Ağustos 2022 tarihleri arasında sayısal ortamda çevrimiçi olarak yapacaktır. Jüri değerlendirme sırasında kısa film dışında kullanıcıya ait hiçbir bilgiyi görmeyecektir.

Telif Hakkı

Yarışma sonunda ödüle, mansiyona ve sergilenmeye değer görülen eserlerin görselleri, bütün telif haklarıyla Arnavutköy Belediyesi tarafından basit ruhsat şeklinde mali hakları devralınmış gibi işlem görür. Arnavutköy Belediyesi ödül, mansiyon ya da sergilenmeye değer bulunan filmleri; Arnavutköy Belediyesi uzantılı internet sayfalarında, televizyon yayınlarında, internet ve sosyal medya sitelerinde, etkinliklerde ve eğitim faaliyetlerinde 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kanunun ilgili maddelerinde belirtilen şekilde; işleme, çoğaltma, yayma, temsil, işaret, ses veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkının yanı sıra sergilemek üzere kullanma ve gösterme hakkı da dâhil olmak üzere tüm telif haklarına herhangi bir bedel ödemeksizin kullanma hakkına sahip olacaktır. Kar amacı gütmeyen bir kurum olan Arnavutköy Belediyesi söz konusu eserleri amaç ve faaliyetlerini gerçekleştirmek için kaynak oluşturmak amacıyla kullanma hakkını saklı tutar. Aday bu hususa herhangi bir itirazda bulunmayacağını ve yasal yollara başvurmak hakkından şimdiden gayrikabili rücu feragat ettiğini beyan, kabul ve taahhüt eder.

Dolayısıyla yarışmayı düzenleyen Arnavutköy Belediyesi dereceye giren veya girmeyen filmleri kültürel ve tanıtım amaçlı kullanılabilir, çoğaltabilir ve yayınlanabilir. Yarışmaya katılanlar bu şartları kabul etmiş sayılırlar.

Yarışmaya İlişkin Diğer Hususlar:

 1. Yarışmaya katılan adaylar, yarışmaya katılmak üzere başvurduğu andan itibaren bu şartnamedeki tüm koşulları peşinen kabul etmiş sayılırlar.

 2. Şartnamede belirtilmeyen hususlarda veya tereddüt halinde Arnavutköy Belediyesi’nin kararları geçerlidir.

İletişim Bilgileri:

Tlf:0212 600 50 12

kisafilm@arnavutkoy.bel.tr

 

 

Merhaba.
Ben Dijital Asistanınız Arbey Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?