Arnavutköy Belediyesi
ARNAVUTKÖY AFET EĞİTİM MERKEZİ

ARNAVUTKÖY AFET EĞİTİM MERKEZİ

Afet Eğitim Merkezi ile afet gönüllülerine, öğrencilere ve vatandaşlarımıza uygulamalı afet eğitimleri verilmesi hedeflenmiştir.

 

TIRMANMA KULESİ VE YÜKSEK İRTİFA İSTASYONU 

Merkezimizden eğitim talep eden tüm Arnavutköy sakinlerine, Yerel Afet Gönüllülerimize, ARKUR ekip personeline ve öğrencilerimize, eğitim talep eden grubun kapasitesine göre yüksek irtifada kurtarma ve ip operasyonlarının simüle edildiği istasyon. 

 

YANGIN SİMÜLASYONU İSTASYONU

Sınıflarda verilecek olan yangın eğitiminin ardından uygulamalı eğitimin yapılacağı istasyondur. Bu istasyonda yangın söndürücülerin nasıl kullanıldığı, rüzgar yönü tayini, kullanılan materyaller (hortumlar, nozıllar, lanslar, yangın battaniyesi vb.) hakkında bilgilerin verildiği ve uygulamalı eğitimin yapıldığı yerdir.

 

KUYUDAN KURTARMA İSTASYONU 

Kuyuda veya mağarada mahsur kalmış insan veya diğer canlıların nasıl kurtarılacaklarının simüle edildiği istasyondur. Bu istasyonda kuyu veya mağaranın dibinde havadan ağır bazı zehirli ve boğucu gazların (Metan vb.) öldürücü etkisine dikkat çekilip neler yapılması gerektiği uygulamalı olarak gösterilecektir. Böyle bir olayda kişisel koruyucu ekipman (gaz ölçüm cihazı, oksijen seviye tespit cihazı, temiz hava tüpü seti vb.) olmadan hemen kazazedeye müdahale etmememiz gerektiği gösterilecektir.

 
ENKAZ İSTASYONU

Olası bir afet anında ağır hasar görmüş binaların enkaz halinin simüle edildiği istasyondur. Bu istasyonda enkazın nasıl oluştuğu, oluşan enkazda yaşam alanlarının nereleri olabileceği, bu alanlardan kazazedelerin nasıl çıkarılacağı, müdahale yöntemleri, enkaza yaklaşma prosedürleri, olay yeri güvenliği, olay yeri yönetimi, çevre güvenliği vb. konularda yerel afet gönüllülerimize ve ARKUR ekibine uygulamalı olarak öğrenci ve kursiyerler için teorik eğitim verilecektir.

 

Merhaba.
Ben Dijital Asistanınız Arbey Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?