Arnavutköy'de 500 Yıllık Gelenek ‘Baklava Alayı’ Sürprizi

Arnavutköy’de engelliler ve aileleri için yapılan iftarda500 yıllık gelenek olan "Baklava Alayı" canlandırıldı. Yeniçeri kıyafetleri giyen görevliler mehteran eşliğinde baklava dağıttı.

   

3. Havalimanı, Kanal İstanbul gibi çalışmalarla İstanbul’un yeni gözdesi olan Arnavutköy, ramazan ayı dolayısıyla da son derece hareketli. On bir ayın sultanı Ramazan etkinlikleri kapsamında birbirinden özel programlarla geçiren Arnavutköy Belediyesi bu kez Osmanlı’nın günümüzde unutulmuş geleneğini gün yüzüne çıkardı. Arnavutköy Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen iftar programına yüzlerce engelli vatandaş ve aileleri katıldı. Akşam ezanının okunmasıyla oruçlarını açıp yemek sonrası hep birlikte dualar ettiler. Arnavutköy Belediyesi tarafından organize edilen iftar yemeğinde Mehteran takımı konser verirken Yeniçeri kıyafeti giyen görevliler mazisi 5 asıra dayanan ‘Baklava Alayı’nı canlandırıp özel baklava tepsisinden özel misafirlere ikramda bulundular.

“500 yıllık geleneği Arnavutköy’ümüzde yaşattık”

Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı, Ramazan ruhunu birlik ve beraberlik içinde paylaşmanın önemini anlatırken, “500 yıllık geleneği Arnavutköy’ümüzde yaşattık. Geleneklerimize sahip çıkmak çok güzel. Engelli kardeşlerimize ‘Baklava Alayı’ kurarak böyle bir sürpriz hazırladık. Mübarek ayda engelli kardeşlerimizle oruç açmanın mutluluğu içindeyiz” diye konuştu.

Baklava Alayı’nın tarihi

17’inci yüzyılın sonlarında Kanuni Sultan Süleyman döneminde Ramazan ayının on beşinci gününde askerlere iltifat olarak baklava ikramı yapılmaya başlandı. Baklavaların asker tarafından teslim alınışı ve kışlalara götürülüşü gösterişli bir tören şeklinde gerçekleştirilirdi. Amirlerini takip eden asker bölüklerinin kortej halinde kışlalara doğru yürüyüşlerine “Baklava Alayı” denirdi. İstanbul halkı baklava alayını seyretmek için sokaklara dökülürdü. Padişah ve askerlere sevgi gösterilerinde bulunurlardı. Geçmişte bir sembol olan bu gelenek Yeniçeri Ocağı ile birlikte tarihe karıştı. En son Baklava Alayı ise Miladi takvime göre 21 Nisan 1826’da gerçekleştirildi

Güncelleme Tarihi : 07.06.2018

Haberler

 • Metro İhalesinde Sona Gelindi

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal Arnavutköylü vatandaşlarla bir araya geldi. Başkan Uysal, yıl sonuna kadar metro ihalesi tamamlanacak dedi.

 • 50 Yıllık Soruna Çözüm: İmar Barışı

  İmar Barışı ile 13 milyon konutun imar ve iskan sıkıntısı bitiyor. Düzenlemeye kısa sürede büyük ilgi gösteren Arnavutköylüler, başvurularını Arnavutköy Belediyesi’nde gerçekleştiriyor. Mevcut düzenleme sayesinde yaklaşık 50 yıldır devam eden soruna çözüm üretilmesi vatandaşları memnun etti.

 • Bayramlar Bir Arada Olunca Güzel

  Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı, bayramın 1. günü vatandaşlarla ile bir araya geldi.

 • Arnavutköy’de Mahalle İftarları Sona Erdi

  Arnavutköy Belediyesi tarafından Ramazan ayı boyunca gerçekleştirilen geleneksel mahalle iftarları programının bu yıl için sonuncusu gerçekleştirildi.

 • 3 Bin Öğrenci Boğazda İftar Yaptı

  Arnavutköy Belediyesi tarafından, liseden mezun olan öğrencilere iftar programı düzenlendi. Boğaz turu eşliğinde gerçekleştirilen iftar programına 3 bin öğrenci katıldı.