Arnavutköy Belediye Başkanı A.Haşim Baltacı Yerel Basın Mensuplarıyla Buluştu

Arnavutköy Belediye Başkanı A.Haşim Baltacı, Arnavutköy ve çevresinde yayın yapan yerel basın mensupları ile Taşoluk Ek Hizmet Binası’nda kahvaltıda bir araya gelerek, basın mensuplarının Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı.

Basın Yayın Servisi (16 Ocak 2012)
          

Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı, basın mensuplarının Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayarak şunları söyledi, ”Gerek çalışma şartlarınızın gerekse konumunuz vesilesiyle her iş sahasında olduğu gibi sahip olduğunuz zorluklar var. Yapmış olduğunuz meslekte; kamu hizmeti yapmak, kamuyu bilgilendirmek, doğruyu anlatma ve aktarma adına yapılan çalışmalar olması nedeniyle önemli bir görevi yerine getiriyorsunuz. Bir iş bir meslek bir hakkın yerine getirilmesine gayret edilirse yani farklı bir anlam yüklenmeden veya farklı bir amaca matuf gizli niyet içerisin de yapılmadan sadece mesleğin kendisini icap etme gayreti olursa maksimum verimlilik alınır. Bizim kişisel olarak veya kurumsal olarak; bize tabi olan, bizim dediğimizi dinleyen, biz ne istiyorsak onu yazmasını arzu ettiğimiz bir basın anlayışımız olmadı.”
Kahvaltı sonrası Başkan Haşim Baltacı gazetecilerin sorduğu soruları cevapladı. Sağlıktan spora, altyapıdan yeni projelere ve vatandaşların en çok merak ettiği imar planlarına kadar birçok konudaki düşüncülerini basınla paylaşan Başkan Baltacı, Arnavutköy İlçesi’nin çok kısa süre içerisinde idari ve teknik altyapısını tamamladığını, hizmetlerin genele yayılarak artacağını dile getirdi.

Katlı Oto Park Tamamlandı

Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı meydan projesi ile ilgili şunları söyledi,”Bu alanda Esas yapmak istediğimiz meydandı. Çünkü Arnavutköy beldeyken Atatürk Anıtı buradaydı ve resmi törenler eski park içerisinde yapılıyordu. Bizde göreve gelişimizle Arnavutköy’e yakışır bir meydan yapmak istedik. Arazinin konumu ve M. Akif Caddesi ile Fatih Caddesi arasında 6 metrelik kot farkının bulunmasından dolayı, otopark yapılabileceğini düşünerek projelendirdik. Nihayetinde Meydanı ve otoparkı bitirdik. Otopark niye faaliyette değil bunu açıklamak gerekirse; resmi kurumlarda para tahsili yapmak için bütçe içi işletme gerekli. Yani bizim bir yazar kasamız olmalı bu yazar kasayla müşterinin fişini vermeliyiz. Makbuz işini halletsek bile nakit alış verişi olduğu için bütçe içi işletme kurmanız gerekiyor. Buda beş altı ay gibi sürüyor. Belgelerin Ankara’da onaylanması gerekiyor. Bu süreç yeni bitti şu an bütçe içi işletme hakkını elde ettik. Oto park 1 ay içerisinde faal duruma gelerek vatandaşa hizmet edecek.”

Yeni Yol Güzergâhlarıyla Trafik Problemi Çözülecek

Trafik probleminin sadece Arnavutköy’ün problemi olamadığını belirten Başkan Baltacı,” Geçmişte bu kadar trafik problemi yokken şimdi niye trafik problemi var bunları bizde düşünmekteyiz. Trafik probleminde ilçe olmanın bile adı yetti. Vatandaşların resmi kurumlardaki işlerini halletmek için gelip gitmesi, ticari işler için gelip giden vatandaşların olması ve buna benzer nedenlerden dolayı trafik yoğunluğu olmakta. Bizim UKOME kararıyla kamyon trafiğini engellemiş olmamız bile bunun önüne geçme imkânı vermedi. Burada alınacak bir iki tedbir var. Birincisi polisiye tedbir bunu emniyetle görüşüyoruz. Bu konuda emniyet üzerine düşeni yapıyor. Bunun dışında parklaşma problemi var buda yeni park yerlerini yapılmasıyla aşılacak. Trafik sorunun azaltmanın diğer bir yolu da yeni yol güzergâhları oluşturmak. Şuan uygulama aşamasında olan çevre yolumuzu projelendiriyoruz. Arnavutköy Devlet Hastanesi’nin arkasından geçip KİPTAŞ kavşağına kadar gelecek olan çevre yol projesi. Uygulama projesi bittikten sonra çevre yol için yapım aşamasına geçilecek. İkinci yol güzergâhı ise kuzey çevre yolu. Kuzey çevre yolunda ise mevcut yolları iyileştirme ve genişletme çalışmaları yapılmakta. Şu an ikinci Çevre yol çalışması başladı ve etap etap tamamlanacak.”dedi.

Raylı Sistem İçin Çalışmalar Sürüyor

Başkan Baltacı raylı sistemle ilgili şunları dile getirdi,”Büyükşehir Belediyesinin, raylı sistemi İstanbul’un geneline yayma ile ilgili ciddi bir çalışması var. Raylı sistemin yapılması için de bazı şartlar var. Bunlar arazi durumu, taşınacak yolcu sayısı gibi. Arnavutköy’e raylı sistemle alakalı Sayın Kadir Topbaş Başkanımız burada ki toplantısında ifade etti. Arazi konumundan doğan bir sorun yok ama raylı sistemin verimli olması için saatte 30 bin yolcu taşınması gerekli. Arnavutköy’de ise, bu yolcuyu sabah saatlerinde ya da akşam saatlerinde bulmak mümkün. Ama buna rağmen başkanımızın iradesi hem de bizim ısrarlı talebimiz sonucunda proje çalışması devam ediyor. Yani tranvay projesinden geriye dönülmüş diye bir şey yok.” 

Hayvan Barınağı İçin Adım Atıldı

Arnavutköy-Boluca istikametinde ormanlık alanımızı da çok büyük bir alanı hayvan barınağı haline getiriyoruz diyen Başkan Baltacı,” hayvan barınağını gönüllülerle beraber yapacağız bunun içerisinde sade biz olmayacağız. Derneklerimizde bizimle beraber çalışacak. Bununla ilgili, Yonca Evcimik hanımefendi bizi ziyaret etti. Onların sahip olduğu dernekle beraber bu işi yürüteceğiz ve problemde ortadan kalkmış olacak. Hem görevimizi hem de sorumluluğumuzu yerine getirmiş olacağız.”diye konuştu.

Hadımköy İlçe Olacak Mı?

Bir beldenin ilçe olması için belli kriterler olduğunu ifade eden Başkan Baltacı,” Bir beldenin ilçe olmasında ki en önemli kriter nüfustur. Hadımköy’ün İstanbul’da yeni 9 ilçenin kurulması aşamasında bu hakkı elde edemeyişinin temel sebebi nüfustu. Bunun o dönemde yapılmayışının sebebi 26 bin nüfusa sahip bir yerleşim yeri olmasıydı. O dönem 25 bin 26 bin nüfuslu bir ilçe kurulması uygun görülmedi. Yoksa Hadımköy’e hükümetimizin bir kastı ve siyasi bir münazaası yok. Benim kanaatimi söylüyorum Hadımköy bu ölçütte bir yeterliliğe sahip olduğu zaman böyle bir talep değerlendirilebilir veya değerlendirmeye alınabilir.”şeklinde konuştu.

Arnavutköy İstanbul’un En Önemli İlçesi

Arnavutköy’ün stratejik anlamda İstanbul’un önemli ilçelerinden biri haline geldiğini vurgulayan Başkan Baltacı,”Yeni projelerin ve İstanbul’a çok yakın bir gelişim alanı olmasının getirdiği avantajla bu hale geldi. Her işte avantajlar olduğu gibi bir takım kısıtlılık hakları da vardır. Bu kısıtlılıklar orman ve havza bölgesinde yer almamız. Geniş ormanlık alanların içerisinde ve tam da 3 havzanın göbeğinde yer almamızdan kaynaklanıyor. Bizim şuan Alibeyköy havzasında, Büyükçekmece havzasında ve Sazlı dere havzasında yerleşim alanlarımız var. Bu kadar su kaynaklarının ortasında, ormanlık alanın ortasında olmamız belli bir kısıtlılığı getiriyor. Ancak yatırımcının bu bölgeye gelmesine engel teşkil etmez. Biz burada Arnavutköy Belediyesi olarak Büyükşehir Belediyemiz ve hükümetimizle beraber çalışmaktayız. Bütün bu hizmetlerin sorumluluk alanında, yasaların Arnavutköy Belediyesi’ne yüklediği görevi en iyi şekilde yapmaya gayret ediyoruz. Kim olursa olsun bir yatırımcıya imkânlar sunacaksın ki o yatırımcı buraya gelsin. Arnavutköy İstanbul genelinde imar hareketlerinin ve emlak hareketlerinin en yoğun olduğu bölgedir. Bizim gerek kanal projesi gerek 3.köprü ve yeni bir şehir gibi projelerin Arnavutköy’de düşünülmesi yatırımcıyı bu bölgeye çekmektedir. Bu yatırımlar 1 sene de yapılacak gibi bir şey yok. Böyle yatırımlar 3-5 sene gibi bir zamanı kaplıyor. Bu projelerden en yakın olanı 3.köprü yolu, şehrimizin tam ortasından geçecek. Dün 3.köprü ihalesi yapıldı ancak çeşitli sebepler ve katılımcı olmayınca hükümet B planına geçti ve onu farklı bir metotla yapacak ve böylelikle bu başlamış olacak. İstanbul’a yapılacak olan Yeni bir şehir projesi, Yeniköy’ü içine alan Karaburun ve doğudan batı kara denize giden bir proje ve havaalanı bu projenin içerisinde. Muhtemeldir ki İstanbul ‘un en büyük havaalanı olacak. Bunun etkisi bölgede görülmeye başlandı. Arnavuyköyümüzün iki önemli yakası var bizim de içinde bulunduğumuz kuzey yakası sazlı derenin kuzeyinde kalan bir tanesi de güneyinde kalan kısmı. O bölge daha farklı o bölgenin sanayi ve lojistik alanları var. Bu şehri, bölgesel anlamda isimlendirmiş oluyoruz. Her geçen gün bu bölgede imkânsızlıklar imkâna dönüşüyor.”dedi.

Organize sanayi bölgesi

Organize sanayi bölgesiyle ilgili açıklama yapan başkan Haşim Baltacı,” gerek Hadımköy’deki sanayiciler derneğine, gerek bu işle ilgilenen bakanlıklara anlatılması gerekiyor. Bu projeyi bana sundukları zaman ben desteklemediğimi söyledim. Desteklemediğimin birkaç gerekçesi var. Organize sanayi bölgesinin karşı tarafa fayda sağlayabilmesi için hiçbir alt yapımının olmaması lazım; elektrik, atık su veya yol gibi bütün bunların bölgede olmaması gerekiyor.
Buralarda gerek geçmiş belediyemiz gerek biz elimizden geldiği kadar yatırımlar yapıp alt yapı sorununu kaldırdık. Bu yatırımların karşılığı bizim için önemli. Biz gelirlerini imar gelirlerinden elde eden ve emlak gelirlerine dayalı bir belediyeyiz. Buna baktığımız zaman biz de  İstanbul gibi bir yerde, yaklaşık 200 bin insana ve 500 -600 km kareye hizmet ediyoruz ve hizmet etmek zorundayız. Benim en önemli gelir kalemim elimden giderse bu bana bir faturadır. Buna rıza göstermemek en tabi hakkımdır. Ama benim razı olmamla olmamamla karşı tarafın istemesiyle istememesiyle çözümlenecek bir şey değil. Üst ölçekli bir durumdur yani bu bölgede organize sanayi kurulması gerekiyorsa ve bir fayda sağlayacaksa hepimiz buna tabi oluruz. “diyerek sözlerini tamamladı.
Program, Başkan Baltacı’nın basın mensuplarıyla hatıra fotoğrafı çektirmesinin ardından sona erdi.


 

Güncelleme Tarihi : 09.02.2018

Haberler